Fotoreporterka Agata Grzybowska Zatrzymana Przez Policję Podczas Protestu Siedzibą Mein

Lokalizacja: Polska, Warszawa
Data: 25 Listopada, 2020
Available in: 🇬🇧  English

PHOTO CREDIT: POLISH ASSOCIATION OF PHOTOGRAPHERS

Agata Grzybowska fotoreporterka pracująca dla agencji RATS została zatrzymana przez policję podczas relacjonowania poniedziałkowego protestu przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, którego uczestnicy domagali się dymisji ministra Przemysława Czarnka. The Coalition For Women In Journalism (CFWIJ) z dużym niepokojem obserwuje ostatnie doniesienia z Polski, w których nie brakuje przykładów użycia przemocy wobec obywateli i przedstawicieli mediów. Agata Grzybowska została zatrzymana i przewieziona na komendę mimo pokazania policjantom swojej legitymacji prasowej. Domagamy się od polskich władz i służb porządkowych zintensyfikowania działań na rzecz poprawy warunków pracy dziennikarzy i zadbania o ich bezpieczeństwo.

Protest, który odbył się w poniedziałek 24 listopada przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej był w dużej mierze spowodowany ostatnimi zapowiedziami Ministra Przemysława Czarnka o wyciągnięciu konsekwencji wobec uczniów i nauczycieli, którzy otwarcie popierają Strajk Kobiet. Protestujący domagali się dymisji ministra, mocno sprzeciwiali się wobec ograniczaniu wolności słowa i prawa do wyrażania swoich poglądów, a ministerialne plany uznali za otwartą drogę do cenzurowania debaty w szkołach i na uczelniach. Debaty, która nie wpisuje się w katolicko-konserwatywny nurt. Oprócz tego pojawiały się hasła dotyczące prawa aborcyjnego (aby go dalej nie zaostrzać) oraz apele o wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach.

Agata Grzybowska, doświadczona fotoreporterka pracująca dla agencji RATS i laureatka wielu nagród, była na miejscu w Warszawie i dokumentowała protest. Kiedy robiła zdjęcia, została zatrzymana przez policjanta, który później tłumaczył się, że światło lampy od aparatu było oślepiające i musiał zainterweniować. Agata pokazała funkcjonariuszom swoją legitymację prasową, jednak to nie powstrzymało ich od prowadzenia dalszych działań. Agata została przewieziona na komisariat i tam spędziła kilka godzin. Na szczęście została wypuszczona, ale jak sama mówi „pewna granica została przekroczona”.

Agata całą sytuację opisała w poście na Facebooku: Kiedy wykonywałam swoją pracę, fotografując protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, zostałam zaatakowana przez policjanta (tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem), a następnie mimo okazania legitymacji prasowej, siłą wrzucona do radiowozu, gdzie próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna. Zostałam przewieziona na komendę na Wilczej, gdzie oskarżono mnie o naruszenie nietykalności osobistej policjanta. Usiłowano mnie „podejść”, żebym przyznała się do winy”, pisze Agata podkreślając, że nie przyznała się do stawianych jej zarzutów.

Zdjęcie Agaty, która w tłumie protestujących ludzi pokazuje swoją legitymację prasową obiegło cały Internet. Na umieszczonym w sieci wideo słychać padające z tłumu okrzyki: „To jest dziennikarka, zostaw ją!”. Fakt, że policjanci mimo wszystko zdecydowali się na jej zatrzymanie i przewiezienie na komendę jest szczególnie niepokojący.

Do zatrzymania przez policję dziennikarki odniósł się też rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka- Legitymacja prasowa czy jakikolwiek inny dokument nie zwalnia nas z odpowiedzialności za podejrzenie popełnienia przestępstwa – stwierdził i dodał, że zarzut, za który została zatrzymana Agata dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. - W momencie zatrzymania policjanci nie wiedzieli, że to jest fotoreporterka -zaznaczył.

W swoim poście na Facebooku Agata podziękowała wszystkim, którzy okazali jej wsparcie w tym momencie. Wiele osób w geście solidarności z dziennikarką i innymi zatrzymanymi zebrało się przed komendą na Wilczej. „Nie ma zgody na powszechnie stosowaną w ostatnich tygodniach przez policję przemoc! Nie damy się zastraszyć!” – napisała.

Rosnące napięcia społeczne w Polsce mocno oddziałują na pozycję mediów i bezpieczeństwo dziennikarzy. Zatrzymanie Agaty to kolejny w bardzo krótkim czasie atak na dziennikarzy. 11 listopada dziennikarka “Newsweeka” Renata Kim oraz fotoreporter Adam Tuchliński zostali zaatakowani przez policjantów podczas relacjonowania tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Pod koniec października agresywni, zamaskowani mężczyźni, związani ze środowiskiem kibolskim, zaatakowali Magdę Kozioł i Joannę Urbańską-Jaworską, dwie dziennikarki Gazety Wyborczej. Dziennikarki relacjonowały we Wrocławiu protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Kolejne przykłady przemocy nie pozostają bez echa. W odpowiedzi na zatrzymanie Agaty Grzybowskiej, dziennikarka śledcza portalu OKO.Press, Bianka Mikołajewska zainicjowała petycję, pod którą podpisują się setki polskich dziennikarzy. To apel do policji o zaprzestanie działań ograniczających możliwość pracy dziennikarzy.

The Coalition For Women In Journalism (CFWIJ) nie kryje swojego oburzenia względem ostatnich niepokojących doniesień z Polski i kolejnych przykładów naruszania nietykalności osobistej dziennikarzy. Przedstawiciele mediów są szczególnie narażeni, kiedy zajmują się tematami uważanymi za niełatwe, a czasem wręcz kontrowersyjne z uwagi na rosnący poziom napięcia w społeczeństwie. Wzywamy władze do zdecydowanej reakcji i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ataki na dziennikarzy.

 

The Coalition For Women In Journalism closely monitors the incidents in Turkey with great concern. Since March 8, Women's Day, police violence against women journalists increasingly continues in the country. As the coalition, we urge the Turkish state to provide a free environment for journalists. Following the news is our most fundamental democratic right to report. We demand the immediate release of our detained colleagues. Journalism is not a crime. Journalism cannot be prevented.

If you have been harassed or abused in any way, and please report the incident by using the following form.

Previous
Previous

Saudi Arabia: After More Than Two Years In Arbitrary Pre-Trial Detention, Loujain Al-Hathloul Regains Her Basic Right To Stand For Trial.

Next
Next

Poland: Photojournalist Agata Grzybowska Detained At Protest Site Despite Showing Her Press Card